Kim Jesteśmy?

Skąd pomysł na „Żyrafie Ucho” ?

Podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe trafiamy na różnego rodzaju warsztaty, kursy i szkolenia. Podobnie było w moim przypadku. Uczestnicząc w kursie Nonviolent Communication oraz szkoleniu z zakresu terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach poznałam koncepcję pracy M.R Rosenberga. Główne założenia pracy tymi metodami mówią o tym, że  każdy człowiek, zarówno dorosły jak i dziecko ma potrzeby. To niezaprzeczalny fakt, że potrzeby i chęć ich zaspokojenia są nieodłącznym elementem naszej codzienności nawet wtedy, gdy nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę.

Nasz żłobek powstał z myślą o tym, by pokazać zarówno maluchom jak i ich rodzicom, w jaki sposób wyrażać swoje potrzeby, jak je nazywać i w jaki sposób możemy je zaspokajać. Zdarza się tak, że nasze dziecko denerwuje się, jest rozgniewane lub smutne. W takiej sytuacji reaguje płaczem, tupaniem nóg lub krzykiem. Cała gama tych zachowań wiąże się z tym, że dziecko ma pewne potrzeby których po pierwsze nie potrafi nazwać, a po drugie nie wie jakiej strategii użyć by je zaspokoić.

Koncepcja M.R Rosenberga w oparciu o którą pracuje nasz żłobek zakłada, że zarówno dzieci jak i dorośli mogą porozumiewać się bez przemocy i w sposób jasny i czytelny dla drugiej strony komunikować swoje potrzeby oraz je zaspokajać.

Kadrę żłobka tworzy grupa wykształconych, ambitnych a przede wszystkim twórczych i zaangażowanych w pracę z dziećmi nauczycieli. Posiadają pełne kwalifikacje uprawniające do pracy w żłobku wymagane przez MEN, a ponadto rozwijają swoje umiejętności na dodatkowych kursach, szkoleniach i warsztatach.

Dzięki kameralnym, dwunastoosobowym grupom nasi wychowawcy  mają możliwość z pełnym zaangażowanie  zindywidualizować pracę dzieci dostosowując poziom, tryb i tempo pracy do indywidualnych predyspozycji i możliwości dziecka.

 

Mgr ciocia Asia 🙂 

Posiada wymagane kwalifikacje w zakresie wychowania przedszkolnego, nauczania zintegrowanego oraz zarządzania oświatą. Ponadto ukończyła studia z zakresu pedagogiki specjalnej i resocjalizacji.

Dzieci – jej zdaniem – mimo wszystko dobrze czują się w określonych zasadach i regułach. Zasady dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa i stabilizację, pozwalają ustalić pewien panujący porządek w każdej grupie społecznej.

Wierzy, że ważnym elementem współpracy z dzieckiem jest wsłuchiwanie się w jego potrzeby i emocje oraz obustronny szacunek którym powinni darzyć się wychowawcy i ich podopieczni. Ponadto doskonali swoje umiejętności na licznych kursach i szkoleniach m.in.:

– Szkolenie PECS poziom I i II

– Żeby nie było przegranych

– elementy mediacji w pracy pedagogicznej

 – techniki efektywnego uczenia się

– Porozumienie bez przemocy w szkole cz.1

– porozumienie bez przemocy w szkole cz. 2

– Mam pomysł i nie zawaham się go użyć!

– Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach

 – Logorytmika w przedszkolu

– Edukacja prozdrowotna rodziców i dzieci jako metoda przeciwdziałania chorobom jamy ustnej

– Jak wykorzystać Jogę i taniec w pracy edukacyjnej z dzieckiem

– Komunikacja bez przemocy w szkole

– wstęp do NVC

– Rozwój psychoseksualny dzieci i młodzieży

– Logopedyczne vademecum nauczyciela

 – Rozwijanie Kluczowych Umiejętności Komunikacyjnych

– Gry i zabawy rozwijające wrażliwość artystyczną i inteligencję emocjonalną

 

Ciocia Gosia – w żłobku Żyrafie Ucho pracuje na stanowisku asystenta nauczyciela. Ukończyła certyfikowany kurs z zakresu pielęgnacji, opieki i wychowania dzieci do lat trzech. Aktualnie podnosi swoje kwalifikacje w kierunku zintegrowanego kształcenia przedszkolnego. Od października planuje podjąć studia kwalifikacyjne z zakresu psychologii.

Prywatnie: szczęśliwa mama dwójki dorosłych już dzieci, opanowana, cierpliwa, życzliwa. Gotowa do podejmowania nowych wyzwań. Wierna pasjonatka polskiego futbolu i wieloletni, aktywny kibic Lecha Poznań. 🙂

 

 

 

Ciocia Iza – w żłobku Żyrafie Ucho pracuje na stanowisku wychowawcy. Ukończyła kurs kwalifikowany na opiekuna dzieci do lat trzech, cały czas podnosząc swoje kwalifikacje w zakresie pedagogiki i psychologii rozwoju małego dziecka uczestniczy w licznych szkoleniach, seminariach i konferencjach. Ulubionym zakresem działań cioci Izy są wszelkie zajęcia muzyczne, taneczne i ruchowe. Jeśli w progu żłobkowych drzwi słyszycie rozśpiewaną ekipę, lub orkiestrę złożoną z instrumentów wszelkiej maści – na pewno tą orkiestrą dyryguje właśnie ciocia Iza! 

Prywatnie: fanka podróży bliższych i dalszych, rowerowych wycieczek, pikników i spędzania czasu na łonie natury, w towarzystwie przyjaciół i ukochanego pieska. 🙂 

 

 

 

 

Ciocia Ania – w Żłobku Żyrafie Ucho pracuje na stanowisku asystenta wychowawcy. Ciocia Ania to mistrzyni wszystkich zabaw śpiewanych i paluszkowych. Opowiadane przez nią i czytane bajki przenoszą nas wszystkich w świat pełen przygód i szczęśliwych zakończeń. Ciocia Ania uwielbia przytulasy i swoim uśmiechem potrafi rozweselić nawet największego malkontenta! 

Prywatnie: szczęśliwa babcia, pasjonatka wycieczek pieszych i rowerowych, szczególnie zakochana w klimacie polskiego morza. 😉